Radecznica - Sanktuarium objawień św. Antoniego z Pawdy

Zachęcam do subskrypcji mojego kanału:    / @jacekpawowicz1970   Jeśli chce postawić mi wirtualną kawę i docenić moją pracę to kliknij na link: https://buycoffee.to/jacekpawlowicz Bardzo DZIĘKUJĘ! Historia objawień rozpoczyna się 8 maja 1664 roku. To właśnie wtedy w malowniczej scenerii Roztocza, pośród pięknych krajobrazów, po raz pierwszy w historii Polski i świata objawił się św. Antoni. Ukazał się on na Łysej Górze, u stóp której leży wieś Radecznica. Są to jedyne tego typu objawienia św. Antoniego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Świętego ujrzał ubogi jej mieszkaniec, trudniący się tkactwem Szymon. Historyczne źródła i tradycyjne przekazy zgodnie utrzymują, iż Szymon Tkacz otrzymał łaskę rozmowy ze świętym. W kilku objawieniach św. Antoni wyrażał życzenie, aby na Łysej Górze powstała świątynia. Święty zapewniał, że gromadzący się tutaj jego czciciele otrzymają od Boga liczne łaski. U stóp góry, przy źródłach wodnych objawienia się powtórzyły. Tradycja podaje, że św. Antoni błogosławił wodę, dzięki której wierni dostąpili wielu uzdrowień. Zadaniem Szymona było przekonać odpowiednie władze kościelne i zacniejszych mieszkańców okolic o autentyczności objawień, a także skłonić do wypełnienia pragnień Świętego.