Szeged - A Fogadalmi templom (Dóm) - Hősök harangja - 2020. 03. 12. 14:00

A 2020-as Március 12-ei Nagy árvízi Emlékharangszót egy igazán különleges helyről volt szerencsém a barátaimmal megörökíteni. Közvetlen a Hősök harangja mellől - a Keleti torony - ismertebb nevén a Tisza felőli toronyból. 1926-ban öntötte meg W.F. Ricnker legnagyobb harangját Magyarország részére. A harang kiemelt járommal homok csapágyakkal van felszerelve, nyelve ellensúlyos, hatalmas mérete miatt, ugyanis nem férne el a toronyban, ha klasszikus repülő nyelve lenne. Hangja F° és E° hajszálvékony határán fekszik, de hivatalosan F°-nak van elkönyvelve. Országunk legmélyebb harangja. Alsó átmérője 245,5 cm, magassága 209 cm. Villamosítását a passaui Rudolf Perner végezte és 2019 tavaszán javította (ezért sem kattog már az egyik húzóirány váltásánál). 2 motor hajtja lánckerekek segítségével. Sajnos a harang mára már kizárólag csak Márciusban szólal meg az Árvíz emléknapján 14 órakor, minden 5. évforduló alkalmával pedig az eredeti időpotban - amikor betört a víz - hajnali 2 órakor. Eme alkalom 2019-ben volt.