Tajemnica Kąpieliska Neptun czyli jak kopalnia zjadła swoje dziecko.

W 1977 roku w Szczygłowicach otwarto potężne kąpielisko Neptun które było ozdobą jednej z najnowocześniejszych i największych kopalni w Europie - KWK Szczygłowice. Obiekt funkcjonował jedynie przez kilkanaście lat, zaś pierwsze problemy pojawiły się w kilka lat po inauguracji. Podobny los spotkał pobliskie Czerwone Osiedle tzw. Mariensztat. Szczygłowice były bez wątpienia jednym z najpiękniejszych osiedli w PRL-u. Kopalnie od zera do pierwszego wydobycia wybudowano w zaledwie cztery lata. Tak szybkie tempo uzyskano dzięki dobremu rozeznaniu geologicznemu, wszakże w pobliżu działała już od dawna kopalnia Knurów.. Szczygłowice: Zakopane kąpielisko Neptun i Czerwone Osiedle. Fotografia tytułowa znaleziona na FB, brak inf. na temat autora. Zdjęcia z Mariensztatu: https://przegladlokalny.eu/czerwone-o... Grupa dawny Knurów (kapitalne materiały, min. zdjęcia z budowy kopalni Szczygłowice.)   / 757242721286004   W filmie wykorzystano motyw muzyczny z utworu Fancy "Sliece me nice". 0:00 Podróż w przeszłość - zdjęcia basenu. 0:53 Skąd w Szczygłowicach wziął się tak wspaniały basen? 1:33 Wspaniałe wieżowce i niezwykłe pruskie dęby na skarpie 2:10 Ściana gigant i upadek 3:50 Laudacja basenu i kopalni Szczygłowice 4:40 Podwodna i podziemna kawiarnia. 5:29 Czerwone Osiedle zwane Mariensztatem..