Novi Singers - "Down the Road" (Opole '75)

28 czerwca 1975 roku odbyła się druga edycja koncertu "Rock przez cały rok - jazz", zorganizowanego z okazji XIII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (25-29 czerwca 1975) przez Polskie Stowarzyszenie Jazzowe. Wśród solistów i zespołów nie zabrakło legendarnej, jazzowej formacji wokalnej Novi Singers (po raz trzeci w Opolu), która w 1974 roku podczas pierwszej edycji tej imprezy, nie mogła wejść na scenę, gdyż fani grupy SBB domagali się kolejnych bisów i nie chcieli jej puścić ze sceny. Z czym ogromny problem miał konferansjer opolski w latach 1974-1975 Andrzej Śmigielski (1944-2023), który nie mógł zapanować nad tłumem w amfiteatrze, zawzięcie łaknącym rocka. Jednym z ciekawszych momentów występu Novi Singers podczas 13. edycji festiwalu było wykonanie utworu "On the Road" (muz. W. Parzyński - sł. Andrzej Więcko) z albumu "Five, Four, Three" (Polskie Nagrania Muza SX 1120, 1974), nagranego w podstawowym trio (Ewa Wanat, Janusz Mych, Waldemar Parzyński, przed dołączeniem Mieczysława Litwińskiego). A także solówka perkusyjna w wykonaniu Kazimierza Jonkisza, która była przerywnikiem przed rozpoczęciem jednego z kolejnych utworów Novi Singers, a którą przesunąłem na początek tego wideo, żeby było jeszcze ciekawiej. Nie będę pokazywał kończących swój występ ukłonem muzyków krakowskiej jazz-rockowej formacji Extra Ball (w składzie: J. Śmietana. W. Sendecki, J. Cichy, B. Radecki), po których wszedł na opolską estradę właśnie kwartet Novi Singers. Bo jest to oburzające i wywołuje gniew sama myśl, że Telewizja Polska kasuje swoje dziedzictwo narodowe. Skład Novi Singers (od lewej na ekranie): Waldemar Parzyński - śpiew Ewa Wanat - śpiew Mieczysław Litwiński - śpiew Janusz Mych (1941-2023) - śpiew Skład zespołu akompaniującego: Paweł Tabaka - fortepian elektryczny Paweł Dąbrowski - gitara basowa Kazimierz Jonkisz - perkusja Opracował: Sławek Nowak.