"Przychodzi obcokrajowiec do lekarza..."

Celem prezentacji jest nakreślenie problemów, z jakimi zmagają się pacjenci obcojęzyczni na przykładzie miasta Poznania. Zostaną zaprezentowane wstępne wyniki badania doświadczeń obcokrajowców z poznańskimi placówkami ochrony zdrowia, zebranych podczas wywiadów z osobami znającymi język polski w stopniu nieznacznym lub w ogóle. Osoby te opowiedziały o regularnych wizytach u lekarza jak również nagłych wypadkach, kiedy to szukały porady lub pomocy medycznej i kiedy nie mogły skomunikować się (w sposób satysfakcjonujący). Rozmowy te, będące emocjonalnymi wyrazami poczucia bezradności, frustracji oraz bycia “nie u siebie”, zwracają uwagę nie tylko na wiele utrudnień napotykanych przez tych pacjentów w korzystaniu z usług opieki zdrowotnej, ale również dają wgląd w osobiste doświadczanie tych utrudnień i sposobów opowiadania o nich. dr Magdalena Zabielska