Ezüsttükör próba

A poharakban sorrendben ezüst-nitrát-, ammónia-, és szőlőcukor-oldat van. -A kémcsőbe ezüst-nitrát-oldatot teszünk, majd ammóniaoldatot csepegtetünk hozzá. Az ezüst-nitrát-oldata a lúgos kémhatású ammóniaoldat hatására először barnás színű ezüst-hidroxid-csapadékot képez. Az ezüst-hidroxid-csapadék az ammóniaoldat feleslegében ezüst-diamin-komplex-ion formájában oldódik. Ez az ezüsttükör reagens: -Ezután a kémcsőben levő ezüsttükör reagenshez szőlőcukor-oldatot adunk és melegítjük. -Melegítés hatására a kémcső falán ezüsttükör kezd kiválni. -Ennek az az oka, hogy a szőlőcukormolekula nyílt formáján található aldehidcsoport redukáló hatású, a +1-es oxidációs állapotú ezüstöt fémezüstté redukálja. Így a kémcső falán szép ezüsttükör alakul ki. -----Ezzel egyidejűleg a szőlőcukor aldehidcsoportja karboxilcsoporttá oxidálódik: