K čemu je strategické řízení školám dobré? Mgr. Petr Valenta, Ph.D. (2)

K čemu je strategické řízení školám dobré? • Pomáhá lépe reagovat na výzvy budoucnosti a vyrovnávat se se změnami – nebudeme reagovat až když se něco stane, ale budeme připraveni. • Umožňuje naleznout společné hodnoty, sdílet představy a vize o budoucnosti školy a hledat efektivní cesty k jejich dosažení – společně zvládneme všechno. • Udává směr vašim činnostem, zaměřuje na budoucnost – vize dává našim činnostem smysl. • Umožňuje efektivnější využití zdrojů, času, informací – víme co, kdo, kdy, jak a proč, • Umožňuje průběžné sledování činností – máme plán a od něj odvozujeme skutečný stav. • Společné plánování podporuje synergický efekt a přispívá k pozitivnímu klimatu ve škole. • Umožňuje zažít úspěch, motivuje k dalšímu rozvoji. • Společné plánování umožňuje zlepšit komunikaci, motivuje ke změně. • Pozitivně ovlivňuje komunikaci a spolupráce s rodiči či zákonnými zástupci a se zřizovatelem. • Zvyšuje konkurenceschopnost a atraktivit školy. V neposlední řadě vám strategické plánování a řízení rozvoje školy umožní postupně naplňovat kritéria pro hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání dle metodiky Kvalitní škola ČŠI.