Izvorul Muresului Sfintire 1996

Desi reportajele cu tematica religioasa nu prezinta un prea mare interes din partea publicului, astazi, de Boboteaza, m-am gandit sa prezint un eveniment mai deosebit, petrecut in urma cu 18 ani, ratacit prin arhiva cu amintiri. Sfintirea Bisericii Manastirii de la Izvorul Muresului a fost savarsita de Patriarhul Teoctist secondat de Mitropolitul Petru al Basarabiei, episcopi si un important numar de preoti. Onestenii au fost reprezentati de Preotul Constantin Alupei si Corala Armonia Ioan Cuntan care a dat raspunsurile la savarsirea Sfintei Liturghii. La eveniment au luat parte numeroase oficialitati si sute de credinciosi. Desfasurandu-se in inima Transilvaniei, manifestarea a avut si un pronuntat caracter national. Materialul video dureaza o ora si un sfert. In acest timp veti vedea procedura de resfintire a bisericii si veti asculta cuvantul patriarhului Teoctist adresat tuturor.