ACCIDENT FEROVIAR

Accident feroviar, aseară, pe Dealul Balota, în judeţul Mehedinţi. Un vagon care făcea parte dintr-o garnitură de 24 de vagoane, încărcate cu motorină şi benzină, a sărit de pe şine, a deraiat şi a distrus traversele de cale ferată pe câteva sute de metri. Accidentul a blocat traficul pe magistrala feroviară Bucureşti -Timişoara, între Gara Drobeta-Turnu-Severin şi Halta Prunişor, iar călătorii din trenurile de noapte au fost transbordaţi. S-au scurs doar 35 de zile de la ultima deraiere produsă în această zonă, în data de 1 octombrie.