[Elektronika] Jak działa dioda półprzewodnikowa

Dioda jest to podstawowy element elektroniczny zbudowany np. z krzemu, który jest materiałem półprzewodnikowym. Na schematach jest oznaczana jako kreska i trójkąt i przewodzi tylko prąd w jednym kierunku (od anody do katody). Kreska oznacza katodę zaś trójkącik anodę. Jak bierzecie do ręki diodę macie pasek po jednej stronie i to jest katoda. Prąd zaś nie płynie od katody do anody i tworzy tzw. zawór elektryczny. Diody stosowane są np. do budowy bramek logicznych, prostowników wchodzących w skład zasilaczy np. komputerowych itp. Diodę kupicie tutaj: http://sklep.avt.pl/p/pl/6000/dioda+1... Miłej nauki