Dlaczego sieć 2,5G a nie 10G w domu i małej firmie?

Moja sieć SOHO przeskoczyła z prędkości 1Gbps na 2,5Gbps. Dlaczego 1G nie było wystarczające i Ile kosztował upgrade? Dlaczego nie poszedłem w 10 GbE a zatrzymałem się na 2,5 GbE? Ten 7-minutowy materiał jest pigułką wiedzy z ponad godzinnego spotkania naszej społeczności, które można obejrzeć tutaj: Czy 1 Gbps to już za mało? Jaka sieć SOHO? 2,5 GbE? 5 GbE? 10 GbE? https://youtube.com/live/6FZroldf2fk?... Wszystko zaczęło się od zupełnie innego końca niż sieć… wkurzało mnie mulące Windows 11 na maszynie wirtualnej NASa. Za niewielką dopłatą zamieniłem serwer z procesorem 2-rdzeniowym i 8 GB RAM na 4-rdzeniowy i 16 GB RAM. Windows 11 Pro nabrało wigoru, a ja dostałem z dobrem inwentarza port ethernet 2,5 Gigabit. Poszedłem za ciosem i wymieniłem switch oraz kartę sieciową do iPada. Póki co urządzenia do sieci 10 GbE są jeszcze zbyt drogie bym widział sens wskakiwania na taką prędkość w mojej sieci SOHO. Zatem wylądowałem na przełączniku sieciowym Zyxel MG-108, serwerze NAS Qnap TS-464 oraz karcie sieciowej usb-c Ugreen CM648. Jest to przesiadka ze switcha tp-link TL-SG2008, NASa Qnap TS-451D2 oraz karty sieciowe tp-link ue330. Przypominam, że mamy też nasz serwer discord, na który zapraszam:   / discord   Zapisy spotkań czwartkowych można odsłuchać na platformach podcastowych: https://www.spreaker.com/show/czwartk... Zapraszam na mój kanał podróżniczy Bernard Fruga - Outdoor:    / @bernardfruga-outdoor   Link do felietonów: https://www.fruga.net/felietony Mój podcast: https://www.fruga.net/podcast/ Moje książki są w ciągłej sprzedaży online na: https://www.fruga.net/sklep Zapraszam! „Jestem Partnerem Amazon i otrzymuję wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem”.