Proč člověk může umřít při vysoké koncentraci CO2 v malých nevětraných prostorech?

29. února 2020 zemřeli 3 lidé při narozeninové párty v Rusku. Nasypali 25 kg suchého ledu do bazénu, který se díky tomu okamžitě vypařil. Při této sublimaci došlo k vypaření také vody, což vytváří efekt mlhy. CO2 je těžší než vzduch a díky tomu vytlačil kyslík. Lidé, kteří do bazénu skočili, tak měli hlavu ve vrstvě oxidu uhličitého a došlo u nich tedy k otravě. Ve videu mám pouze část videa z oslavy narozenin, jak "vylívají" suchý led do bazénu z účtu @didenko.katerina (originální videa byla již pravděpodobně stáhnuta). Při koncentracích nad 3 % už dochází k lapání po dechu, od 5 % a výše již dochází k bezvědomí. První pomoc je dýchání z úst do úst či kyslíková maska a převoz do nemocnice. Sledujte má videa na youtube, nebo si mne přidejte na ig   / oliniumchemistry   a poslouchejte můj podcast na platformě, která vám vyhovuje: https://anchor.fm/olga-ryparov Ve videu uvádím úryvek z učebnice: O. Riedl, V. Vondráček, Klinická toxikologie, 5. vydání, Avicenum, 820 stran Články, kdy došlo k otravě CO2 a dusíkem Otrava suchým leden 29. února 2020 https://www.bbc.com/news/world-europe... Otrava dusíkem při kryoskopii https://web.archive.org/web/201610182... Smrt NASA techniků https://sma.nasa.gov/docs/default-sou... Úmrtí při párty u bazénu s tekutým dusíkem http://blog.chembark.com/2013/06/18/a...