Do ust czy na rękę? | Święty Monitor 10

Joseph Ratzinger o komunii św. na rękę: https://ekai.pl/kard-ratzinger-obydwa... "Jak przyjmować Komunię świętą? Klęcząc czy stojąc? Na rękę czy do ust? Naprzód trzeba powiedzieć, że obydwa sposoby są dopuszczalne. Może ktoś zapytać: czy tolerancja jest tu na miejscu? Otóż wiemy, że aż do IX wieku Komunię św. przyjmowano stojąco, do ręki, co nie znaczy, że tak miało pozostać na wieki. Albowiem piękno i wielkość Kościoła polega na tym, że rośnie, dojrzewa i Tajemnicę pojmuje coraz to głębiej. W tym sensie nowe formy powstające po IX wieku mają jako wyraz czci dla Najświętszego Sakramentu swe pełne uzasadnienie. Z drugiej strony musimy jednak powiedzieć, że jest rzeczą niemożliwą, aby Kościół do IX wieku, więc przez 900 lat przyjmował Eucharystię niegodnie. Czytając teksty Ojców Kościoła, widzimy, z jaką czcią i gorącością ducha przyjmowano Komunię. U św. Cyryla – IV wiek – znajdujemy szczególnie piękny tekst. Mówi on w swej katechezie, jak wierni mają przystępować do Komunii świętej. Zbliżając się do ołtarza mają kłaść prawą rękę na lewą, aby w ten sposób obie dłonie utworzyły tron i krzyż zarazem dla Króla. Cyrylowi chodzi o ten symboliczny wyraz pełen piękna i głębi: ręce człowieka tworzą krzyż, który staje się tronem dla zstępującego Pana. Wyciągnięta, otwarta ręka staje się znakiem postawy człowieka wobec Chrystusa: człowiek roztwiera przed Nim szeroko swe ręce. Zważywszy to wszystko, dochodzimy do przekonania, że jest rzeczą fałszywą spierać się o tę lub ową formę. Nie powinniśmy zapominać, że nie tylko nasze ręce są nieczyste, lecz także nasz język, nasze serce; że językiem grzeszymy często więcej niż rękoma. Największym ryzykiem podjętym przez Boga i równocześnie wyrazem Jego miłosiernej miłości jest to, że nie tylko ręce i język, lecz także i nasze serce może Go dotykać”. Cytat pochodzi z: Kard. Joseph Ratzinger: “Służyć Prawdzie, myśli na każdy dzień”, tłum. Ks. Albert Warkotsch, Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej, Wrocław OWMR, pkt 161 (2004 r.): https://vademecumliturgiczne.pl/2016/... Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Instrukcja Redemptionis Sacramentum, pkt 92, (19.03.2004 r.): https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/... Komunikat z 331. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z dn. 9.03.2005 r., pkt 5: https://episkopat.pl/komunikat-z-331-... Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR, z dn. 9.03.2004 r., pkt. 40: https://vademecumliturgiczne.pl/2016/... Zatwierdzenie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Dla Polski, 21.04.2006, Akta Konferencji Episkopatu Polski 12 (2006) nr 2, s. 46-47 Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w czasie epidemii, z dn. 21.03.2020 r., Komunia Święta, punkt 2: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WE/... O liturgii i komunii w czasie pandemii, odpowiada ks. Krzysztof Porosło: https://stacja7.pl/wiara/qa-katolik-w... 🖥 Święty Monitor w social mediach ⌨️   / sw.monitor   📸   / swietymonitor   Twórcami kanału są: ➡️ ks. Wojciech Iwanecki - duszpasterz akademicki w Rybniku   / wojciech.iwa.  .   / wiwanecki   ➡️ ks. Piotr Piekło - katecheta stały w I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku https://www.facebook.com/profile.php?...   / piotrpieklo   ➡️ Wszystkie nagranie odbywają się w DARze: dar.rybnik.pl   / darybnik     / darybnik   ➡️ Montaż i animacje: Filip Zduńczyk ➡️ Dźwięk intra: Piotr Kotas