PRACA-PASJA-PRZYJAŹŃ. Historia kopalni ZMP-Żory

PRACA – PASJA – PRZYJAŹŃ... trzy słowa klucze, które przenikają się wzajemnie tworząc opowieść ludziach i ich "grubie". Kopalni, która powstała w dobie propagandy sukcesu, socjalistycznego hurraoptymizmu i dynamicznego rozwoju przemysłu, a także w okresie nadchodzących zmian społecznych i politycznych - protestów, strajków, stanu wojennego - dla których stanowiła tło wydarzeń związanych ze zmianą ustroju Polski. Nowe czasy jednak nie były dla niej łaskawe. W trudnych warunkach wolnego rynku załoga do samego końca walczyła o swoją kopalnię. Wdrożono plan restrukturyzacji, który ostatecznie nie zapobiegł jej likwidacji w drugiej połowie lat 90. Intencją kuratora i inicjatorów przedsięwzięcia, czyli górniczej społeczności kopalni ZMP-Żory, było przypomnienie – jak się wydaje – zamkniętego już rozdziału w historii miasta. Kopalnię zlikwidowano, ale pamięć o niej przetrwała i jest do dzisiaj pielęgnowana przez byłych górników od których wyszła idea zorganizowania okolicznościowej wystawy opowiadającej o losach „nieboszczki” – jak nazywają swoją kopalnię. ZAPRASZAMY NA WIRTUALNE ZWIEDZANIE!. Po wystawie oprowadzą Państwa byli pracownicy kopalni; Jan Zimonczyk - kurator społeczny wystawy oraz Stanisław Kawulok - kierownik drużyny ratowniczej.