Psihijatar Saša Babić o postporođajnoj depresiji

Postporođajna depresija se ne može baš tako nazvati, to je jedno psihotično reagovanje ili dovođenje u stanje koje je otuđeno od realnosti usled pojačanog stresa, uprošćeno je i skraćeno razjašnjenje ovog složenog pojma koji objašnjava dr Babić za Glas Šumadije. Kako sve češće možemo čuti o slučajevima porodilja koje imaju postporođajnu depresiju ili znamo nekog iz svoje okoline ko ima taj problem, razgovarali smo sa psihijatrom dr Sašom Babićem na ovu temu, o simptomima, uzrocima, kao i neophodnosti blagovremenog reagovanja. Doktor se prvo osvrće na sam pojam depresije i objašnjava da mnogi nemaju pravu sliku šta ona predstavlja. Negde je najveći problem kada je neko zatvoren u kući, kada ne želi da izlazi, odbija komunikaciju, smanjuje kontakte, i svi kažu „on je depresivan”, a iza te depresije mogu da se kriju jako ozbiljnija, psihotična stanja, navodi doktor.