A 96 éves Sanyi bácsi gondolatai a háborúról.
A párizsi eseményekkel kapcsolatban: a BudapestScenes 'zászlóshajó' programja, az 5. éve futó Csepel Művek-bunkertúra alapvetően egyértelműen egy háborúellenes program: az egész mögött az egyik alapgondolat az, hogy (élményszerűen persze, de) be legyen mutatva, hogy a háborúnak nincs semmi romantikája, mindenki kényszerből vett benne részt és a nagypolitika az emberek életét (ha a gazdaság háború általi felpörgetésétől eltekintünk) hogyan tette tönkre, hogyan tűntek el nyomtalanul/nyomorodtak meg testileg/szellemileg a résztvevők vagy a gyerekeiket/férjeiket elvesztett szülők/feleségek, akár több tucat ember által, néha a családtagok előtt megerőszakolt nők, apa nélkül felnőtt gyerekek stb. (a videón látható Sanyi bácsi bátyja is a Don-kanyarban tűnt el). A videóban látható (a felvétel készültekor, tavaly 96 éves) Sanyi bácsi a bunkertúrákon negyed órában a résztvevőknek csak az óvóhelyeken átélt emlékeiről mesél, egy hosszabb egy órás videót pedig a résztvevők utólag, online nézhetnek meg vele. Ez a videó a vele készült hosszabb, egy órás interjúnak a zárógondolatait tartalmazza, amelyet azért publikálunk, mert az ilyen események bekövetkeztekor (komolyabb léptékű terrorcselekmények, amelyek könnyen egy újabb háború felé terelhetik a világot) érdemes meghallgatni azoknak az embereknek a gondolatait, akik ezt az egész ocsmány II. világháborút túlélték (az akkori többé-kevésbé 'standard' életvitel mellett, amely itthon is sok tízezer gyereknek a a 8-10-12 éves korban elkezdett munkát jelentette a mindennapi élet sok egyéb nehézsége mellett). Erre a gondolatra rímel a kőbányai pincetúrákon mesélő 91 éves Rezső bácsi egy mondata, hogy 1944. október 15-én, Horthy proklamációjának a beolvasásakor "azt hitte mindenki, hogy itt most Kánaán lesz" - a Kánaán akkoriban az embereknek valóban egyszerűen a normális, békebeli életvitelt jelentette. (nem mellesleg a videón mesélő Sanyi bácsi jelenleg combnyaktöréssel fekszik kórházban, úgyhogy legyen szíves, mindenki drukkoljon a felépüléséért!) A videó célja tehát mindössze a szemléltetés, kérjük a hozzászólásokban a kulturált hangnem megtartását!

Magyarország egykori kormányóvóhelye / Bunker of the former Hungarian government - ENG subtitles

1956 október 23-a testközelből

Budapest tömegközlekedésének 25 éve (1970)

BudapestScenes - A csepeli Tamariska-domb alatti óvóhely.

Döbbenet: Oroszország porig rombolhatja Ukrajna bástyáját, totális káosz fenyeget? - Demkó Attila

Bunkertúra - a légitámadások túlélőinek visszaemlékezései

Rokonházasság és Vérfertőzés: A Habsburg Dinasztia és Birodalom Bukásának VALÓDI Története

Istvántelki Főműhely / Abandoned Railway Vehicle Repair Shop

Dől a tető ma is....Erős idegzetűeknek! Egy család kálváriája az építkezéssel, és a bírósággal!

Megalkuvás vs. ellenállás: mikor dőlt el Trianon? – Ez itt a kérdés

Vízen és levegőben, avagy az amerikai tengerészgyalogos ejtőernyősök (1940 - 1944) – Berkesi Balázs

Tisztítótűzzel a NER maradéka ellen – Megint összecsapott a Tisza és a Fidesz a parlamentben

Kiderült, hogyan épít a Modern Otthonok Kft. – ilyen őszinteséget ritkán látni!

Oroszország már az utolsó erődöket ostromolja: Kritikus helyzet Ukrajnában? - Demkó Attila

Győzhettünk volna Mohácsnál? – Ez itt a kérdés

Magyar Péter: Nemzeti egység van abban, hogy Sulyok Tamás távozzon

BudapestScenes: A Kőbányai Pincerendszer mint óvóhely

Bunkertúra a Csepel Művek területén

Ezeröcsi 1 ÉVE rossz.ELINDUL VÉGRE?

