FORTECA... walka trwa - "Oświęcim/Auschwitz"

utwór zespołu FORTECA...walka trwa sł. autor nieznany utwór odnaleziony w zbiorze "Ocalone we wspomnieniach" muz. Siano, MJ Opracowanie wizualne Konrad Dakowicz Sebastian Śmietana Joanna Płotnicka Twarze polskich więźniów I transportu Źródło http://www.chsro.pl/ _________________________________________ z Ocalone we wspomnieniach "OŚWIĘCIM" Autor nieznany We krwi zanurzonym piórem jak bagnetem wyrwanym z piersi wroga, piszę ten wiersz mój, gniewem zapiekły i mściwy – tę pieśń za zmarłych i żywych... I drży ręka–i skończyć nie mogę... Patrz –gdzie śląskie, żywiczne bory szumią echem piastowych stuleci, ponad Soły brzegiem zielonym krąg żałobnych baraków zaświecił Błyszczą nocą ślepia reflektorów, dymią rankiem w urnach popioły, giną jęki w przepaściach borów, krew purpurą barwi fale Soły... I salwa huczy szatańska... Spójrz– Do taczek więziennych wprzęgnięta obok twardej dłoni robotnika krwią zbroczona dłoń inteligenta. Tętnią młoty w kamiennych sztolniach, hula terror germański, plugawy- za drutami mrą ludzie niewolni z Gdyni, Łodzi, Lwowa, Warszawy. Wolni ludzie dzielnego narodu za drutami giną Oświęcimia, prawnukowie rycerzy, co padli u bram Wiednia, w okopach Chocimia.. #14czerwca