Balkan Express znów w Katowicach

18 czerwca 2010 w centrum Katowic odbyło się wydarzenie upamiętniające pasażerską kolej wąskotorową kopalni „Giesche" zwaną „Balkanem", która kursowała pomiędzy osiedlami Giszowiec, Nikiszowiec i Wilhelmina w latach 1920 - 1977. Kolej ta woziła ludzi zupełnie za darmo w drewnianych wagonikach. Podobnie jak ponad 30 lat temu, dziś również mieszkańcy Katowic mogli przejechać się namiastką darmowej kolejki, tym razem na trasie Rynek - Plac Wolności. Wydarzeniu towarzyszyła dodatkowo promocja pamiątkowych dukatów „Balkan", wydanych przez Mennicę Polską.