Dan kada su klinci iz susjedstva postali titani junaštva

Kada su 5. prosinca 1991. snage JNA i četnici, nakon prethodnih topničkih napada krenuli u pokušaj osvajanja Osijeka, najjači prodor usmjerili su gdje se najmanje očekivalo - na južni prilaz, kod šume Rosinjača. Zbog neočekivane taktike malobrojni branitelji raspoređeni u toj šumi ubrzo su se našli u okruženju, a ipak odbili predaju da bi kupili vrijeme za obranu grada i na kraju su svih 16tero njih ubijeni. Odlukom gradske uprave ovaj je dan proglašen i Danom obrane grada Osijeka. Sveukupno je tog 5. prosinca 91. u napadima na Osijek poginulo 28 branitelja, 4 civila, a do danas 1 se osoba smatra nestalom.