Solaris Urbino 12.9 III Hybrid DH407 - MPK Kraków [Przejazd, 214]

Przejazd jednym z 9 używanych Solarisów hybrydowych sprowadzonych w tym roku przez MPK Kraków z myślą o liniach aglomeracyjnych i z myślą o mieszkańcach oczywiście xD. Zostały wyprodukowane w 2014 roku dla norweskiej firmy Tide ASA obsługującej linie w okręgu Oslo. W 2017 te autobusy zostały wycofane z ruchu. Wpierw się u nas pojawił tester na kilka tygodni - BH100 (teraz BH403). Potem został rozpisany przetarg na zakup takich używek. Hybrydy podzielono między zajezdnie Wola Duchacka (5 sztuk) i Bieńczyce (4 sztuki). Wizualnie prezentują się całkiem całkiem. Mi osobiście malowanie przypadło do gustu. Autobusy zostały wyposażone w bardzo wygodne fotele z zagłówkami. Tapicerka ma jakieś zapewne bogate przesłanie, ale nie będę teraz drążyć tematu :p. Najbardziej wyrózniającą cechą autobusu jest jednak liczba wejść. Dwudrzwiowy autobus klasy MAXI na nasze miasto nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Miałem już okazję się w takowej hybrydzie przebijać przez tłum do 2.drzwi - masakra. To jest moim zdaniem ogromna wada pojazdu, ale no używki przyciągnęły niską ceną. Autobus jest prawie metr dłuższy od standardowych Urbino. Ludzi przez to może wejść więcej, ale przydałyby się trzecie drzwi, żeby móc tych ludzi szybko przyjąć i rozładować Pojazdy dźwiękowo są nawet ciekawe, jednak słychać w napędzie nieprzyjemne wibracje. Zostały wyposażone w automatyczną skrzynię Eatona, przez co wóz odcina gaz przy zmianie biegów i jest wrażenie manuala. Ogólnie te hybrydy przyszły do nas w czerwcu, jednak okazało się, że są w takim stanie, że trzeba wykonać blacharkę oraz naprawę silników. Ostatecznie wprowadzono je do ruchu w połowie września. Ciekawostką jest fakt, że te autobusy nie są wyposażone w ciepły guzik. Kierowca musi na każdym przystanku otwierać drzwi. Kolejnym ciekawym faktem jest obecność pasów bezpieczeństwa w fotelach - innowacja w naszej flocie. Na pochwałę zasługuje fakt, że używki zostały wyposażone chyba w najlepsze głośniki wewnętrzne w firmie. Jakość dźwięku jest świetna. Ogólnie oceniam hybrydy tak średnio. Nie podoba mi się liczba wejść i stan silników, natomiast chwalę za fotele oraz dźwięki. W komentarzach możecie się podzielić Waszym odbiorem tych wozów. Przejazd na odcinku Landaua - Soboniowice - Borek Fałęcki. Z nieznanego i niepodanego na rozkładzie faktu kurs okazał się być skrócony do Soboniowic. Tak to ta linia jeździ 3 przystanki dalej - do Grabówek. 6:50 Na Soboniowicach gaszenie silnika, odpalanie oraz pas bezpieczeństwa :p. Rocznik 2014 Cummins ISB6.7E6 (250KM) + b.d silnik elektryczny + Eaton EH-8E406 //Omni Przejazd od OmniCityKR 23.10.2018