Înapoi la izvoare. O comună din Oltenia se întoarce la fântâni și la toaletele din fundul curții
Situația de la Vârvoru de Jos, comună din județul Dolj, aflată la 20 de kilometri de Craiova, este un caz de manual pentru eșecul administrațiilor locale din România: un primar aflat în funcție de decenii, angajări pe criterii politice în poziții care necesită competență și diluarea răspunderii până în punctul în care realizările sunt ale celor care conduc, iar eșecurile – ale întregii comunități. Iar marele eșec de la Vârvoru de Jos este că, după 17 ani de când au intrat în rândul lumii civilizate, grație unei investiții de 4 milioane de lei finanțată de Banca Mondială, oamenii au rămas fără apă la robinet. Rețeaua de alimentare din comună a încetat să mai funcționeze după ce societatea care o administrează, aflată în subordinea Consiliului Local, a acumulat datorii de peste 300.000 de lei. Legal, primăria nu poate acoperi datoria, dar nici n-ar avea cum pentru că și ea are datorii care îi depășesc bugetul pe 2024. Balanța financiară de la Vârvoru de Jos înclină pe minus: - 1.000 de lei. Rămași fără apă, oamenii s-au uitat către decidenți: primarul Nicu Tabacu (PSD) și administratorul societății de apă, Cosmin Trandafir, liderul Tineretului Social Democrat din Vârvoru de Jos. Dacă Trandafir încearcă niște explicații spășite, primarul Tabacu se ascunde în spatele lui „toți suntem vinovați” și îi ceartă pe oameni că prea s-au învățat cu stilul modern de viață și au dat uitării spălatul la albie și alte obiceiuri strămoșești. După două luni fără apă și nicio soluție clară la orizont, sătenii din Vârvoru de Jos s-au resemnat, iar primarul a obosit să mai facă administrație și și-a depus demisia, cu o jumătate de an înainte să-i expire mandatul. Asta e moștenirea pe care o lasă comunității, după 24 de ani în funcție: înapoi la izvoare și la toaleta din fundul curții. ------------- Recorder este o publicație online construită de o echipă de jurnaliști în jurul acestor principii: jurnalism onest, făcut cu pasiune și pus în serviciul public. Conținutul nostru este gratuit, însă n-ar fi posibil fără oameni care plătesc pentru el. Salariile jurnaliștilor, deplasările în țară și toate celelalte cheltuieli necesare pentru funcționarea unei redacții sunt susținute din donațiile cititorilor. Găsești toate variantele de susținere aici: https://bit.ly/3QRzRkA

România needucată. Reportaj pe ulițele copiilor care abandonează școala

TALK B1 cu I. Petraru. OLGUȚA: Românii o să-și scrântească iar limba/PUTIN amenințat de soldați P1

Siguranța pe Via Transilvanica

Ce s-a întâmplat cu medicul care a dezvăluit bomba cu microbi de la Spitalul de Arși

Asta-i Romania! - Teleorman, locul din care tinerii fug, iar saracia ramane

Vânătorul de bătrâni

Ursul, țap ispășitor, un reportaj realizat de echipa România, te iubesc!

De ce încă ne mai pleacă medicii din țară. "În România, rezidentul e un sclav"

Cu Alex Dima pe Via Transilvanica: Episodul 4

CAMPANIE RECORDER. Ce s-a întâmplat cu inginerul care a avut curaj să înfrunte puterea politică

INVESTIGAȚIE RECORDER Pe urmele hoților de lemn II

Statul Degeaba, reportaj realizat de echipa România, te iubesc!

LĂSTUN: mașina creată la ordin și ajunsă subiect de bancuri #RuineleEpociiDeAur @TVRTM

Renunțăm la gazon? Grădina cu mai puțină apă, mai puțină muncă

Unreacted uranium

OUTSIDER POLITIC #3. Constantin Toma: „Nu Grindeanu conduce PSD, ci familia Olguța - Claudiu”

INVESTIGAȚIE RECORDER. Pe urmele hoților de lemn

Țara fără memorie. Cazul Crevedia

Pocăința lui Ion Șoltoianu. Viață ca scenariu de film. Pușcăria, politica, sportul. Atenție, Rizea!

