"13 grudnia spałem do..." Sergiusz Kowalski wspomina stan wojenny | GODZINA Z JACKIEM #39
– Powinienem zacząć: 13 grudnia spałem do... ale tego dnia w ogóle nie spałem – komentował Sergiusz Kowalski. Działacz opozycji w czasach PRL gościł w podcaście Jacka Pałasińskiego "Allegro ma non troppo, czyli godzina z Jackiem". Tematem rozmowy była 40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. 13 grudnia obchodzimy kolejną rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. Rok 1981 większości z nas kojarzy się ze słynnym wystąpieniem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Trudny okres w "Allegro ma non troppo, czyli godzina z Jackiem" wspominał działacz opozycji demokratycznej, Sergiusz Kowalski. – Nawet ludzie, który wtedy nie żyli, nie byli świadkami tego, co się dzieje, mają na tym tle traumę – zaczął Jacek Pałasiński. Rozmówca naTemat.pl postanowił nawiązać do Jarosława Kaczyńskiego. – Powinienem zacząć: 13 grudnia spałem do... ale tego dnia w ogóle nie spałem – wspominał Kowalski. – Kiedy już chciałem pójść spać, to po godzinie 12:00 wyłamano nam drzwi. Ten SB-ek, który kierował drużyną atakującą, tłumaczył się mojej żonie, że próbował dzwonić, ale dzwonek był zepsuty – dodawał. Jak podkreślał socjolog, wraz żoną spodziewali się najścia służb. Po włamaniu odczytano Kowalskim akt internowania. – Zabrzmiało to dość dziwnie. Internowanie kojarzyło mi się z wrześniem 1939 roku. Myślałem, że chcą nas wywieść gdzieś za granicę. Potem już było coraz śmieszniej – deklarował. Opozycjonista przypomniał, że razem z żoną działali w Komitecie Obrony Robotników. Przez wzgląd na niedopatrzenie po małżeństwo przyszły dwie ekipy. – One o sobie nie wiedziały. Mało się nie pozastrzelali tam w środku. Potem nastąpiła pełna konsternacja, bo nie wiedzieli, co zrobić z naszym 6-miesięcznym synem – żartował publicysta. Gość Pałasińskiego określił internowanie jako "przeciągniętą w czasie imprezę towarzyską". – Wszyscy mieliśmy poczucie, że jedziemy na jednym wózku – oceniał. Działania "Solidarności" określił jako próbę wybudowania alternatywnego państwa. – Gdańsk, który zainicjował i prowadził całą sprawę, był nieufny wobec reszty Polski. Oni się bali, jacy ludzie wejdą do nowych związków, co to za ludzie, oni są nie sprawdzeni, nie zahartowali się w bojach – przypominał. Subskrybuj nasz kanał ► https://bit.ly/naTemat_subskrybuj Odwiedź naszą stronę ► https://natemat.pl/ Obserwuj nas na Instagramie ► / natematpl Twitter ► / natematpl

POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM | Jarosław Kurski o żydowskich korzeniach | Godzina z Jackiem #136

Jak mieszkańcy pamiętają stan wojenny w Polsce?

Henryk Wujec wspomina wprowadzenie stanu wojennego / Archiwum Historii Mówionej

Kto jest gadem, a kto ptakiem? O systematyce paleontologicznej / Dr Daniel Tyborowski

"Róbmy swoje". Maciej Stuhr o tym, jak wielką sprawą jest WOŚP | GODZINA Z JACKIEM #46

KONTRA #27 Rymanowski, Bartosiak, Bosak: Co dalej z Ukrainą?

Orta Sayfa: "KEMAL KILIÇDAROĞLU TELEVİZYONDA, ÖZGÜR ÖZEL SAHADA"

Co spotkało Stanisława Skalskiego po powrocie do Polski

"BUDUJĄ HISTORIĘ POLSKI NA KŁAMSTWIE" | Zbigniew Komosa | GODZINA Z JACKIEM #131

KULISY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO – cykl Kulisy historii odc. 193

Rymanowski, Miller: UPA-dek przyjaźni?

Teke Tek / Yusuf Halaçoğlu - Sevan Nişanyan / 9 Mart 2010

BOLESŁAW “CIEMNY” BIERUT - KRWAWA MARIONETKA STALINA W WARSZAWIE

The Round Table and Secret Talks in Magdalenka.

Bitwa o Moskwę cz. 1 (Operacja "Tajfun")

Celal Şengör-Besim Tibuk Tartışması | 2012 | 32.Gün Arşivi

The Ups and Downs of Polish Intelligence. Prof. Antoni Dudek - Stage Direction #84

Ford Transit Najlepszy bus XX wieku

Czym tak naprawdę jest UFO? Debata - BS3S NA ŻYWO

