Hertník prešiel veľkými zmenami. Pozrite si, čo všetko pribudlo

HERTNÍK | Hertník patrí medzi obce, ktoré sa v posledných rokoch postupne menia a modernizujú. Investície smerujú do verejných budov, školstva, oddychových zón aj infraštruktúry s cieľom zlepšiť podmienky pre život miestnych obyvateľov. Výraznou obnovou prešiel kultúrny dom, ktorý patrí medzi dôležité centrá spoločenského života v obci. Zmodernizované priestory dnes ponúkajú lepšie technické aj prevádzkové vybavenie a vytvárajú vhodné podmienky pre organizovanie rôznych podujatí. Starosta obce Jozef Semanek priblížil viaceré zmeny a projekty, ktoré sa v Hertníku zrealizovali počas uplynulých rokov. „Vymenená je podlaha aj komplet javisko. Dostali sme finančný príspevok z Prešovského samosprávneho kraja. Nová je aj kuchyňa – sú tam nerezové stoly, nový konvektomat a vzadu je urobená jedna miestnosť, salónik, ktorý naši občania využívajú na také menšie hostiny.“ Rekonštrukcia kultúrneho domu bude pokračovať aj naďalej. „Posledná taká etapa nás ešte čaká – výmena palubovky na pravej strane stien a urobiť fasádu, ako je na opačnej strane a plus sokel, aby to už bolo myslím na 20 rokov tip top všetko, ako má byť,“ dodal starosta. Nové priestory získali aj dobrovoľní hasiči. Vybudovaná hasičská zbrojnica priniesla lepšie zázemie aj podmienky pre pripravenosť pri výjazdoch a zásahoch. „Urobili sme komplet novú požiarnu zbrojnicu. Máme Tatru 148, ktorá je plne funkčná. Hasiči sú veľmi aktívni, niekedy až veľmi, ale som rád, že tie financie im poskytneme. Robia záslužnú činnosť, plus súťaže pre deti a samozrejme sme pripravení na výjazd,“ priblížil Semanek. Zmeny sú viditeľné aj v centre obce. Upravený areál pred obecným úradom doplnili nové dekoračné aj praktické prvky. „Bol tu živý plot, ten sme vyrovnali odstránili, lebo dnes sa majú ľudia stretávať. Priestor je voľný, otvorený pre ľudí. Máme tu repliku nášho kostolíka, v ktorej umiestňujeme materiály podľa jednotlivých udalostí. Vo veľkom týždni je tam kríž, potom je tam Kristus zmŕtvychvstalý, pred Vianocami je tam Betlehem.“ Obnovou prešiel aj dom služieb, konkrétne turistická ubytovňa s kapacitou 20 lôžok. Priestory ubytovne tvorí aj spoločenská miestnosť s kuchynkou. Kompletne sa vymenila strecha, ktorá bola najväčšou položkou. Z vonkajška sme zateplili komplet celú fasádu. K tomuto roku všetky verejné budovy v obci sú fasádne zvonku alebo zvnútra opravené.“ Súčasťou domu služieb je aj pošta, miestnosť pre seniorov, posilňovňa či dva nájomné byty – jednoizbový a dvojizbový. V súčasnosti sú byty plne obývané. „Do budúcna chceme viac menej dokončiť ešte nájomné byty, ktoré sme začali stavať. Bol to bývalý dom dôchodcov, ktorý nevyhovoval ani z hygienických dôvodov, ani veľkosťou a takisto to ani obec nedokázala finančne utiahnuť, tak z toho robíme nájomné byty. Myslím, že do konca roka by mala byť hrubá stavba, respektíve vnútro, urobené.“ Dôraz sa kladie aj na bezpečnosť a komfort chodcov. Aj preto v obci pribudli nové chodníky, ktoré zlepšili pohyb peších v jednotlivých častiach Hertníka. „Urobili sme cca 3,5 kilometra chodníkov v obci za posledných 10 rokov, čiže najdlhší alebo najzložitejší chodník bol na ceste od Bartošoviec smerom ku cintorínu v dĺžke skoro 500 metrov. K tým chodníkom sa už samozrejme aj opravovali cesty.“ Rozsiahlou modernizáciou prešla aj základná škola s materskou školou, ktorú navštevuje 201 detí z Hertníka aj okolitých obcí. Obnovená budova aj učebne vytvárajú modernejšie podmienky pre vyučovanie a ďalší rozvoj žiakov. „Najnovšou učebnou je učebňa jazykov. V spolupráci s obecným úradom sme zrekonštruovali učebňu techniky. Tiež pribudla nová prírodovedná učebňa, ktorá poskytuje výučbu chémie, fyziky a biológie. Taktiež sa môžeme popýšiť učebňou informatiky, prípadne školskou kuchynkou, kde si žiaci pripravujú rôzne jedlá,“ priblížila zástupkyňa riaditeľky Základnej školy s materskou školou Hertník Mária Halečková. Do budúcna plánujú ďalšie úpravy školského areálu. „Chceme vybudovať nejaké multifunkčné ihrisko, keby sa nám podarilo v spolupráci s obecným úradom cez nejaký projekt a plus nejaká outdoorová učebňa,“ dodala Halečková. Obnovou prešiel aj s miestny cintorín s Kaplnkou sv. Kríža. „Vymenili sme úplne celé oplotenie v dĺžke cca 310 až 315 metrov. Dal sa betónový plot s ornamentami, ako na cintorín patria. Potom nasledovala ďalšia časť a to Kaplnka sv. Kríža, ktorá je pamiatkovo chránená. Vymenila sa strecha a vonkajší náter sa urobil s klasickým vápnom, ako to má byť podľa predpisov,“ priblížil starosta. Nový šat a vybavenie má aj Dom smútku. Rekonštrukcia zahŕňala nové sociálne zariadenia, úpravu fasády, výmenu okien aj vstupných dverí. Súčasťou areálu je aj novovybudovaná urnová stena s možnosťou ďalšieho rozšírenia. V priestoroch sa nachádza aj historický obraz „Nebo a peklo“, ktorý by po zreštaurovaní mal v budúcnosti doplniť interiér Domu smútku. „Tam je vyzobrazený život po smrti. Bolo to v kaplnke, teraz je to tu. Je potrebné to zreštaurovať. Je to veľmi nádherný obraz.“