Oleg Mandić: posljednji dječak iz Auschwitza
Oleg Mandić rođen je 5. travnja 1933. na Sušaku, dijelu Rijeke koji je u to vrijeme bio dio Kraljevine Jugoslavije. Obitelj Mandić živjela je u Vili Mandić u Voloskom, koje je bilo pod vlašću fašističke Italije. Olegova obitelj bila je već tada antifašistički i hrvatski orijentirana. Djed mu je bio tajnik Jugoslavenskog odbora za vrijeme Prvog svjetskog rata, a 1937. zbog protutalijanskih djelatnosti dobiva izgon iz Italije te odlazi u Beograd, iz kojeg se vraća u travnju 1941. kada je započeo Drugi svjetski rat. Otada organizira ilegalne djelatnosti u Opatiji i okolici te nakon kapitulacije Italije u rujnu 1943. desetak dana predvodi Narodnooslobodilački odbor koji vodi slobodni teritorij Opatije, nakon čega sa sinom odlazi u partizane. Oleg je, s majkom Nevenkom i bakom Olgom ostao u vili, gdje im svako malo upada policija u potrazi za djedom i ocem, a 15. svibnja 1944. ih uhićuju i odvode u zatvor u ulici Via Roma u Rijeci. Nakon što su tamo proveli noć, odvode ih u zatvor Coroneo u Trstu, gdje provode dva mjeseca. Dana 10. srpnja 1944. svi troje utrpani su u stočni vagon s još oko 70 ljudi i odvedeni u Auschwitz-Birkenau, za koji nisu znali ni gdje je ni što se tamo nalazi. Oleg je tada imao 11 godina, no unatoč tome, prva dva mjeseca proveo je u ženskom logoru s mamom i bakom. Kako se prilikom premještaja razbolio, pet mjeseci proveo je u bolnici doktora Mengelea, u kojoj su vršeni eksperimenti nad djecom, posebno blizancima. Zajedno s bakom i majkom, dočekao je oslobođenje logora 27. siječnja 1945. U pokušaju povratka u Jugoslaviju, u kojoj je njegov djed Ante bio jedan od trojice članova Kraljevskog namjesništva, obitelj je provela još oko mjesec dana u Auschwitzu. Početkom ožujka su s ruskim vojnicima napustili logor, a Oleg je time postao zadnji dječak koji je živ izašao iz Auschwitza. Nakon rata, Oleg je završio Pravni fakultet, radio je kao pravnik u mnogim tvrtkama u Jugoslaviji te pisao za razne novine, često i o svom iskustvu iz Auschwitza. Svoj život posvetio je prokazivanju zločina koji su se događali pod nacističkom, fašističkom i ustaškom vlašću, kao i promicanju antifašizma, posebno među mladima, u Hrvatskoj i Italiji. Pokretač je i su-kreator manifestacije Dana antifašizma u Opatiji i izložbe "Crna noć je šapićala". Svoja iskustva opisao je u knjizi "Moj život obilježen Auschwitzom".

Život sa žigom: Oleg Mandić, dečak koji je preživeo Aušvic | BBC News na srpskom

Jozef Baruhović: "Kako sam preživeo holokaust"

Posljednji dječak iz Auschwitza: "To je bila industrija, konačan proizvod bila je smrt" | Krešendo

Vrijeme suodgovornosti: Oleg Mandić, posljednji dječak iz Aušvica, drugi dio

Oko magazin: Miroslav Mika Antić – Dva vinjaka za "Plavi čuperak"

PRIJEDORSKI LOGORI: JEDNA NOĆ U TRNOPOLJU

TV lica: Srđan Timarov

Govori Ahmo Hasić

Tribina Razotkrivanje: Oleg Mandić, "Život obilježen Auschwitzom"

2 SATA Historije Osmanskog Carstva

KAKO JE RIJEKA ZAMALO IZAZVALA NOVI RAT U EVROPI? | Riječka kriza 1918. - 1924. | Fabula Docet

Holocaust Survivor Stories - Helen Zelikovich Rieder

Povijest četvrtkom: Povijest Venecije, I. dio

Preživela sam Aušvic

Epilog prolaska divizije "Prinz Eugen" kroz selo Bresnica kod Čačka 1944. (1985. god.)

Mevludin Orić, Orahovac, Srebrenica

Kako je Srbija preživela prvu godinu velikog rata., Od atentata do Kolubare..

Das vergessene Fotoalbum der SS | SPIEGEL TV für den MDR

Drugi svetski rat | 1945. | Pad Berlina | HistoryCast ep.133

