TZ4 K14 koparka ładowacz wspomaganie

Potrzebna mi była koparko-ładowarka a zima była długa. Całość wymaga dopracowania lub po prostu dokończenia. Wszystko (ramie kopiące, ładowacz czołowy, siłownik podnośnika, orbitrol wspomagania) działa na oryginalnej pompie. Połączone w szereg. Z osprzętem troszkę mi się przesadziło. Ramie kopiące ma zasięgu cztery metry i trzy i pół metra pod ziemię. Plusy i minusy. Zwrotny i oszczędny w paliwo. Praca na pierwszych trzech biegach bez problemu, silnik spokojnie daje rade. Durzy minus odnośnie przegubu centralnego, tuleji żeliwnej tylnego mostu, mocowania tylnego uchwytu narzedzia. Wszystko to wymagało wzmocnienia, tuleję zrobiłem ze stali na nowo. Wszystkie spawy zawiasu pekły po kilku godzinach pracy ładowaczem, spawanie załatwiło sprawę. Minusem jest też mała wydajność pompy - jeden ruch na raz (widać to na filmie). Jazda z ładunkiem na łyżce wymaga przeciwwagi a w ostrych zakrętach ciągnik chce ... zrobić COŚ, złamać się lub przewrócić (trzeba z głową operować).