Sfințirea Bisericii din Tulca-15.07.1990

Slujba de sfințire a fost oficiată de episcopul Ioan Mihălțan, arhiereu vicar al episcopiei Oradiei, fiind înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. În cadrul Sfintei Liturghii a fost hirotonit întru treapta de preot diaconul Gheorghe Balint, fiul preotului Florian Balint din satul Căuașd. La finalul Sfintei Liturghii, preotul paroh Teodor Iga, a fost hirotesit iconom stavrofor. Biserica din Tulca a fost ridicată între anii 1881-1882, prin grijea preoților Moise și Nestor Porumb, fiind târnosită de episcopul Ioan Mețianul al Aradului în ziua de 15.08.1882. Veșnică pomenire ctitorilor sfântului locaș!