Scandal după incediului de la Dumești: rudele patronului au sărit să-i bată pe pompieri

Nemulțumiți de timpul de reacție al pompierilor vasluieni, rudele lui Ovidiu Mitan, proprietarul magazinului care a luar foc la Dumești, au sărit să bată militarii. Din fericire, totul s-a terminat cu câteva îmbrânceli, dar polițiștii sosiți la locul incidentului au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșiri infracțiunii de ultraj. Nemulțumirea celor de la Dumești era legată de faptul că autospecialele de pompieri nu au ajuns toate în același timp. Această problemă a fost explicată de către șeful ISU Vaslui, colonelul Tătaru. “După anunțarea incendiului, către Dumești a plecat o mașină de pompieri de la Negrești și două de la Vaslui. Între Negrești și Dumești, distanța este de aproximativ 18 km. Între Vaslui și Dumești, distanța este de aproximativ 50 de km astfel că este normal ca mașinile de intervenție trimise la fața locului să nu ajungă în același timp”, spune colonelul Tătaru.