Cei de pe urmă - Meșterul de dube

În satul Almaș – Săliște din județul Hunedoara, Sărbătoarea Crăciunului are o pecete de suflet în ceea ce privește tradițiile străvechi – colindatul cu dubele. Dubașii de aici au fost și ei, ani la rând, un soi de magi misterioși care vesteau Nașterea Mântuitorului, indiferent de vremuri și de vremi. Nu le-a putut nimeni opri misiunea pe care o duceau cu sfințenie peste tot în țară, nici măcar oamenii lui Ceaușescu. Pentru că, într-un fel anume, chiar dacă uneori ascuns, au știut să poarte în obiceiul dubelor un dram de divinitate. În prag de sărbătoare, echipa Dac Media vă oferă drept dar, un altfel de colind, povestea făuritorului de dube, povestea lui Ioan Biriș din Almaș – Săliște. Bucuriile și nostalgiile acestuia să vă fie ușă deschisă spre Raiul de pe Pământ și motiv de reflecție asupra a ceea ce avem și ar fi mare păcat să pierdem!… Sărbători cu sănătate și înțelepciune! Music: www.bensound.com