Przejazd Kolejowy Kotomierz- 10 pociągów i nowo zamontowany monitoring

W ostatni dzień 2016 roku postanowiłem wybrać się na najbliższy mi przejazd kolejowy- ten w Kotomierzu na ulicy Koronowskiej. Od kilku tygodni jest on gruntownie modernizowany- sterowanie będzie przeniesione do nastawni, budka dróżnika zniknie, a przejazd zyska nowoczesne urządzenia. W dniach 27-30 grudnia 2016 roku na tymże przejeździe zamontowano monitoring do obserwacji sytuacji tak jak do obserwacji procesu opuszczania/podnoszenia rogatek, oraz do rejestracji zdarzeń na przejeździe, tj. wyłamanie drąga, wjazd/wejście pod pociąg. Oprócz tego przywieziono na przejazd nowe słupy pod lampy- jak widać, je też zmodernizują. Przy kontenerze sterującym pojawiła się szafka sterująca nowymi lampami, dodatkowo wkopano już podstawy do słupów- słupy będą przykręcone śrubami do podstaw. Wreszcie zlikwidowane zostaną rozpadające się słupy z 1996 roku. Tym razem udało się nagrać aż 10 pociągów, wszystko w ciągu 3 godzin. Co w filmie: 1. 0:00- pokaz nowo zainstalowanych kamer, halogenów oraz megafonu 2. 1:10- zamykanie rogatek 3. 2:30- szybki przelot EU07-215 z beczkami na porty 4. 3:23- zamykanie rogatek. Oczywiście nie obyło się bez usterki, czyli chwilowego zawieszenia się drąga w powietrzu. Na szczęście są to tylko chwilowe usterki, które można bardzo łatwo usunąć- wystarczy odczekać chwilę, po czym wcisnąć przycisk opuszczania rogatek. 5. 3:58- przelot ET22-R001 CTL Logistics z węglem w kierunku Bydgoszczy 6. 4:55- mozolny przelot EN57 Przewozów Regionalnych z Gdyni do Bydgoszczy Głównej (1xRp1) 7. 5:34- przelot EP07-362 z TLK Bachus z Zielonej Góry do Gdyni Głównej (1xRp1). W tle słychać Rp1 odjeżdżającego Kibelka przed przejazdami w Magdalence ( to przy Km1) i Pyszczynie. 8. 6:11- zamykanie rogatek 9. 7:10- powolny przelot ED160 Flirt3 jako pociąg IC45108 Hutnik do Gdyni Głównej. 10. 7:47- zamykanie rogatek 11. Duet lokomotyw- Dwie Skody: 182 101-6 oraz 182 034-9 z węglem zjeżdżają na tor dodatkowy 12. 9:46- kolejne zamykanie rogatek. W oczy rzucają się zniecierpliwieni kierowcy, którzy po przelocie duetu Skód mają już dosyć czekania na rogatkach i pchają się na czerwonym świetle. Dodatkowo znowu zawiesiła się rogatka i co ciekawe- dróżniczka tego nie zauważyła, i ta rogatka sobie tak wisiała nawet przy pociągach 13. 10:16- ET22-785 z beczkami zjeżdża na drugi tor dodatkowy na pobliskiej stacji. 14. 12:38- Rogatka nr 2 nadal wisi w powietrzu. Tymczasem przelatuje EU07A z pociągiem IC Heweliusz relacji Gdynia Główna- Wrocław Główny 15. 13:12- zamykanie rogatek 16. 13:30- Mijanka dwóch Cargulowskich Byczków o niskich numerach: najpierw ET22-016 z węglem na porty, po chwili w przeciwnym kierunku zmierza luźna ET22-014. --------------------------------------------------------------------- Wyposażenie przejazdu: 1. Stare wyposażenie (widoczne w filmie): 2x Sygnalizatory SD-1M wyposażone w żarówki halogenowe 4x napędy rogatkowe JEGD-50 Regenerowane+ rogatki dwudrągowe, długość: 4,5- 5 metrów -Sterowanie: Dróżnik 2. Po modernizacji: -4x Sygnalizatory SD-K2 (LED) -4x napędy rogatkowe RHR-95+ drągi rogatek 5,5m -2x głośniki akustyczne EHL-S10 Sterowanie: dyżurny ruchu Film nagrano 31 grudnia 2016 roku. Wszystkim widzom życzę Szczęśliwego Nowego 2017 Roku!