Gwatemala, Belize, Tulum (Meksyk) - Ameryka Środkowa Cz. III

Gwatemala, Belize i na koniec Tulum w Meksyku to ostatni etap naszej podróży po Ameryce Środkowej. Wizytę w Gwatemali rozpoczęliśmy od byłej stolicy kraju Antigua Guatemala (Stara Gwatemala), która pełniła tę funkcję 200 lat. W pobliżu leżą trzy wulkany: de Agua, de Fuego i Acatenango. Antigua została założona w 1543 roku, a w 1773 roku dwa silne trzęsienia ziemi spowodowały znaczne zniszczenia i postanowiono odbudować stolicę w innym miejscu. W 1779 roku Antigua została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obejrzeliśmy tu kościół Św. Franciszka i Sanktuarium Św. Brata Piotra de Betancourt, ruiny kościoła i klasztoru Św. Klary, szpital i kościół wybudowany przez Dominikanów w XVII wieku, katedrę parafii Św. Józefa z XVI wieku, Fontannę Syren i Pałac Miejski na centralnym placu miasta,, łuk Św. Katarzyny,, kościół La Merced i Fontannę Rybną na dziedzińcu klasztoru Mercedariuszy. Z Antigua Guatemala przejechachaliśmy do Chchicastenango - miasta, które ośrodkiem kultury Majów. Dwa razy w tygodniu odbywa się tu największy targ w Gwatemali. Jest tu kościół Św. Tomasza z XVI wieku, wybudowany na zburzonej świątyni Majów oraz bardzo charakterystyczny cmentarz z intensywnie kolorowymi nagrobkami. Kolejny etap to Jezioro Atitlan z trzema wulkanami: Toliman, Atitlan i San Pedro. Jezioro leży na wysokości 1563 m i wypełnia wulkaniczną kalderę. Na dnie jeziora odkryto zatopioną osadę Majów nazwaną Samabaj i określaną mianem Majańskiej Atlantydy. Z leżącego nad jeziorem miasteczka Panajachel popłynęliśmy prze jezioro do indiańskiego miasteczka Santiago de Atitlan. Mieszkają tu potomkowie Majów, którzy do dziś zachowali swój język i zwyczaje. Zwiedziliśmy tu kościół parafialny, wybudowany przez Franciszkanów w 1547 roku. Następnie przejechaliśmy do stolicy Gwatemali - miasta Guatemala City. Tu obejrzeliśmy kościół La Merced, , Narodowy Pałac Kultury na Placu Konstytucji i Katedrę Metropolitalną. Z Gwatemala City przejechaliśmy do Tikal, po drodze zatrzymując się nad Jeziorem Peten Itza. W Tikal jest stanowisko archeologiczne, które wraz z otaczającym je parkiem narodowym zostało wpisane w 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tikal w okresie od III do IX wieku było największym ośrodkiem Majów. Ruiny odkryto pod koniec XVII wieku. Jest tu 6 wysokich piramid schodkowych, tzw. Akropol Centralny i Północny, Plac Siedmiu Świątyń i Zaginiony Świat. Po noclegu we Flores przejechaliśmy z Gwatemali do Belize. Tu zwiedziliśmy Xunantunich - stanowisko archeologiczne cywilizacji Majów. Największą budowlą w kompleksie jest piramida nazwana El Castillo. Następnie udaliśmy się do stolicy Belize - Belize City. Stąd rankiem popłynęliśmy na wyspę Caye Caulker. Z Belize przejechaliśmy do Meksyku i zwiedziliśmy stanowisko archeologiczne cywilizacji Majów w Tulum, skąd przejechaliśmy na 2-dniowy wypoczynek w Cancun, gdzie zakończyła się nasza 3-tygodniowa wyprawa po Ameryce Środkowej. Wycieczka miała miejsce w listopadzie 2012 roku. Polecamy także nasz kanał "Wycieczkowe etiudy filmowe". Zapraszamy i życzymy przyjemnych wrażeń w trakcie oglądania. Jadwiga i Zbigniew Panasiewicz