Portret George Emil Palade

Muzeul Naţional de Istorie a României primește, în cadrul unei ceremonii, diploma şi medalia de acordare a premiului „Nobel” – cu care a fost distins George Emil Palade în 1974. Însemnele Premiului „Nobel” intră în patrimoniul muzeului şi sunt expuse în Sala „Tezaurului Istoric”, în cuprinsul unui eveniment care se desfășoară astăzi, 8 mai, începând cu ora 11:00, în prezenţa profesorului Philip Palade – fiul doctorului George Emil Palade –, şi a managerului Muzeului Naţional de Istorie a României, Ernest Oberländer-Târnoveanu.Ceremonia, precedată de o conferinţă de presă în cadrul căreia sunt prezentate cele două obiecte, are loc într-o zi specială pentru Muzeul Naţional de Istorie a României, 8 mai 2018 desemnând trecerea a 46 de ani de la inaugurare... Nicolae Tomescu propune un portret al celui care ne-a explicat balanţa organică subtilă a eliminării şi arderii deşeurilor microscopice, drept consecință – balanţa energiei vieţii... Bogdan Zlei asigură calitatea tehnică a secvențelor audio și video...