Drumurile bune duc din nou la Gura Galbenei
Drumurile bune duc la Gura Galbenei, iar băștinașii din localitate au demonstrat că unindu-și forțele, pot aduce schimbări frumoase în satul natal. În 2016, când locuitorii satului, dar şi băştinaşii plecaţi în întreaga lume au reconstruit strada Ștefan cel Mare, zonă care era impracticabilă pe timp de ninsoare și ploaie. Chiar și așa, în prezent, puțin peste 10% din drumurile publice din Gura Galbenei sunt practicabile, ceea ce creează dificultăți la deplasarea locuitorilor și le limitează accesul la serviciile publice sociale sau administrative. În 2017, cu ajutorul băștinașilor, a fost selectată o altă zonă importantă din Gura Galbenei care necesită a fi urgent reparată - strada Fântânilor, drumul de acces către podul de pe râul Cogâlnicului și cel ce leagă strada Eminescu de traseul național R-3. Din cauza deteriorării porțiunii respective, peste 1 100 de localnici nu au acces la servicii de calitate. Pe timp de iarnă, șoferii abia de se încumetă să circule pe strada Fântânilor, nemaivorbind de Serviciul de Urgență care întâmpină greutăți în deplasarea către persoanele ce locuiesc în zonă și au nevoie de ajutor medical. Tot pe această stradă locuiesc aproape 100 de persoane în etate care rămân izolate în ogrăzii, pentru că nu se pot deplasa pe acest drum. Valoarea totală a acestui proiect este de 44 000 euro. Primăria oferă 12 000 de euro, iar Consiliul Raional 24 200 euro. Pentru asigurarea deplină a implementării proiectului, mai este necesară suma 7 800 euro din partea băştinaşilor. Link către donații https://guvern24.md/en/projects/gurag...
