Mi-e asa de dor de Tine, Isuse Domnul meu

1. Mi-e aşa de dor de Tine Isuse, Domnul meu; /: Te chem să vii la mine Şi plâng de dorul Tău. :/ 2. Ce-aş face-n suferinţă, Ce-aş face la necaz, /: De n-ai fi Tu să-mi mângâi Lovitul meu obraz? :/ 3. De n-ai fi Tu cu mine, Ca mâna să-mi întinzi, /: Şi-n dulcea mângâiere La sân să mă cuprinzi? :/ 4. Să-mi legi atâtea rane, Să-mi ştergi atâta chin, /: Isuse alinarea Sărmanului străin ! :/ 5. Şi iarăşi plâng sub cruce Şi iar privesc în sus; /: Mi-aşa de dor de Tine, Iubitul meu Isus ! :/