Debuturi muzicale 1967: ansamblul de jazz NOROC, regia Emil Loteanu.
Printre cele mai importante revelații muzicale ale anului 1967 - și a deceniilor care au urmat - a fost apariția ansamblului de jazz NOROC, fiind înființat în cadrul Filarmonicii din Chișinău și animat de Mihai Dolgan (conducător artistic, clape-orgă Hammond, vocal). Printre primii soliști au fost și Ștefan Petrache, Valentina Repețchi, Victor Legaci, Gabriela Roman și Olga Sorochina. Din componența inițială a formației mai făceau parte Eugen Vorobiov (tobe), Vasile Verdeş (chitară secundo), Veaceslav Grobovan (chitară solo) și Victor Rusnac (chitară bass). Lidia Botezatu, frații Cazacu și alții se vor alătura formației în anii următori. Secvențe din "Viața în imagini: debuturi muzicale", martie 1967, Moldova-film, regia - Emil Loteanu.

▶︎
Cântă formația Noroc

▶︎
Ansamblul "Mugurel" (Telefilm-Chișinău, 1967)

▶︎
Lăutarii (1971) de Emil Loteanu

▶︎
DIANA ȘOȘOACĂ RUPE TĂCEREA DUPĂ NICUȘOR DAN! COMARONI DEZVĂLUIE TOT

▶︎
Olga Ciolacu: "Ora stelei" (1988)

▶︎
Stefan Petrache

▶︎
Dumitru Fărcaş - Imnul Transilvaniei (@O dată-n viaţă)

▶︎
Anatol Dumitraș & Angela Bucico, "La revedere", 1989.

▶︎
Scientists Reveal Shocking Genetic Origin Of Romanians

▶︎
Emil Loteanu

▶︎
Bucurie de Noroc la Orizont de Plai

▶︎
Mihai Dolgan - „Cîntă un Artist” // Omagiul Flacăra Film adus legendarului compozitor

▶︎
I lautari 1972 Emil Loteanu

▶︎
Simion a venit cu o propunere de premier după consultările de la Cotroceni: „Fără AUR nu se poate”

▶︎
Margareta Paslaru invitata la Brasov 1997 - arhiva TVR

▶︎
Chișinăul meu cel mic, CONTEMPORANUL, 1985.

▶︎
Мэриоара На молдавском

▶︎
Vasile Marin, "Strugurașule", 1967.

▶︎
Istoria Formației Noroc (1966-1970)

▶︎
