Komunikacja niewerbalna: gesty i gestykulacja

Zanim znajdziemy się w sytuacji publicznej „żywego planu”, warto zweryfikować własne możliwości i umiejętność dwustronnej komunikacji. Warto poznać własne gesty, mimikę, możliwość operowania głosem, oddziaływania wyglądem zewnętrznym. Zachowania niewerbalne wiążą się z mową naszego ciała (gesty, mimika, ruchy rąk i nóg, tiki, itp.). Mimika twarzy i gesty ciała to najważniejsze kanały przesyłania sygnałów o stanach emocjonalnych, poczynając od tak ważnych jak uśmiech, a kończąc na tak subtelnych jak wyraz lekkiego zaskoczenia. O ile z twarzy wyczytujemy rodzaj emocji, to o ich sile dowiadujemy się z gestów i ruchów ciała. Na spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, opowiadam o gestach i gestykulacji. Nasze dłonie „mówią”. Gesty dłoni są bardzo ważne w rozmowie. Gesty mogą być odbierane pozytywnie i przyjaźnie nastawiać rozmówcę, lub negatywnie.