Sate doar cu numele pe hartă
În comuna Zgărdești din raionul Telenești, formată din trei sate, locuiesc circa 750 de oameni. Dacă în satul Ciofu mai sunt locuite trei case, în Bondareuca au rămas doar câteva case părăsite și o stână. Populația s-a înjumătățit în ultimele trei decenii la Zgărdești, iar școala și grădinița sunt frecventate de numai câteva zeci de copii. Propunerea autorităților ca satele mici să se unească este privită diferit de localnici. Autoare: Virginia Nica *** ✔️ Abonați-vă la Europa Liberă pe rețele sociale: Facebook - / europalibera.org Odnoklassniki - https://ok.ru/group/52203659460797 Instagram - / europalibera 🌐 Accesați site-ul nostru pentru cele mai proaspete știri și reportaje - https://moldova.europalibera.org/ 📜 Ne bucurăm că participați la dezbaterile noastre și scrieți comentarii, dar vă rugăm să respectați câteva reguli: 1. Nu vrem să limităm în nici un fel libertatea de gândire și exprimare, dar ne rezervăm dreptul de a șterge din forum afirmații care pot avea consecințe juridice, care sunt defăimătoare, obscene, indecente, abuzive, violente, pornografice, amenințătoare, discriminatoare, care îndeamnă la ură sau sunt ilegale. 2. Forumul de dezbateri nu poate fi utilizat în scopuri comerciale. 3. Nu postați, cu bună știință, nici un material care ar putea reprezenta o încălcare a dreptului de autor. 4. Comentariile trebuie să fie, în cea mai mare parte, în limba română și rusă.

În localitatea Ciofu, din raionul Telenești locuiesc doar două familii.

#REPORTERSPECIAL: Satele Moldovei, tot mai pustii. Pe cine mai așteaptă casele cu lacătul la uși

Telenești, despre limbă, salarii, „colonie” a Rusiei și afaceri cu... moartea/ Moldova Altfel

Moldova La Pachet | 02.05.2022

Asta-i Romania (25.01.2026) - Belgianul, taran de Romania! Libertatea si viata simpla l-au cucerit!

Catastrofă demografică: Reportaj pe ulițele unui sat din R. Moldova unde au mai rămas 7 locuitori

George Simion, în plenul Parlamentului: De 35 de ani, în România, trădarea a fost la ordinea zilei

SATELE MOLDOVEI RĂMÂN PUSTII

Pur și Simplu: Există viaţă şi la ţară

„Merg la casa cea pustie” | Pur și Simplu, Moldova

Satele, pe cale de dispariție

Viața unui sat din nordul Moldovei

BĂLĂȘEȘTI, satul oamenilor primitori | zdg.md

Living in Afghanistan's Mountain Village | Traditional Cooking & Mountain Life

Moldova's villages die with the people

În Moldova sunt sate unde produsele la magazin pot fi cumpărate doar două ore pe zi

Zeci de sate din Moldova, aproape pustii.

Moldovan villages remain without people

Robert Sighiartău îi cere demisia lui Grindeanu după eșecul învestirii Guvernului Veștea

