De jele, huțulească

Vasile Voloșeniuc - vioară Gheorghe Borciuc - vioară Video: Ion Minoiu Bobeica, com. Izvoarele Sucevei, jud. Suceava, august 2002 Piesa vocal-instrumentală pe care v-o propun acum, nu exprimă jalea după o persoană care a părăsit pentru totdeauna lumea de aici, ci jalea mirelui care părăsește casa părintească și pleacă în necunoscut, pentru a începe o viață nouă. Multora dintre contemporanii noștri, jalea pre-nupțială le poate părea o stare stranie, neverosimilă. Însă, după cum îmi spunea zilele trecute Pr. Marcel Oprișan (preot în com. Bârsana, Maramureș și vorbitor nativ de limbă ucraineană), dacă ne gândim că în satele zonei de nord a țării, în trecutul nu foarte îndepărtat, nunțile erau încă aranjate de către părinți, de multe ori fără ca mirii să se cunoască; atunci, frica tinerilor în fața necunoscutului și jalea după siguranța și stabilitatea casei părintești încep să capete alte înțelesuri. Pe Vasile Voloșeniuc (59 ani) îl înregistrasem audio și-l fotografiasem cu un an înainte, în august 2001. Am revenit la Bobeica în vara lui 2002, de data aceasta cu o cameră video Digital8, cu aparatura de înregistrare DAT (toate împrumutate de la conservatorul londonez al cărui absolvent eram), cu fostul meu profesor de dirijat orchestră, Neil Thomson și cu colegul meu de la Cambridge, James Heywood. Ajutați de inimosul viceprimar Mihail Mechno, l-am găsit și pe octogenarul Gheorghe Borciuc, care locuia pe o culme de munte, aproape de Pasul Bobeica. Acesta era singurul contraș din împrejurimi, rămas în viață la acea dată. #violin #bucovina #vioara