Gyergyószárhegy - Nagybajom 1990, 1. rész

Nicolae Ceaușescu faluromboló politikájának idején 1989-ben a Somogy Megyei Önkormányzat felkereste az SZDSZ nagybajomi képviselőjét, hogy felajánlják azt a lehetőséget Nagybajom számára, hogy kapcsolatba lépjen egy erdélyországi településsel. Mivel a Megyei Önkormányzat Hargita megyét "fogadta örökbe", így Nagybajom Nagyközség három, hargita megyei település közül, Európa egyik leggyönyörűbb fekvésű települését, Gyergyószárhegyet választotta. Deák- Varga József múzeumvezető és Bartis Ferenc, az Összmagyar Testület elnökének ajánlásával sikerült felvenni a kapcsolatot a két településnek. 1990. február 10-én egy Barkas B1000-es autóval az akkori Nagybajom Nagyközségi Tanács delegációja ( Soós Tibor, ifj, Roth Erik, Hujber Tamás, Marjai Antal, Tanits Tibor, Matyók János) látogatott el Gyergyószárhegyre. Gyógyszerekkel, vitaminokkal és Nagybajom Története könyvekkel érkezett meg a delegáció a gyergyói medencébe. Még abban az évben, 2 Daciával tett látogatást a gyergyószárhegyi delegáció. Pár napot töltöttek Nagybajomban, Kolcsár Géza polgármester Úr vezetésével. A nagybajomi delegáció tagjai meglátogatták a helyi iskolát, a Lázár kastélyt és Szárhegy minden nevezetességét, látnivalóját. Beszélgettek, ismerkedtek, barátkoztak, aminek eredményként a kezdeti távolságtartás feloldódott és olyan szeretettel várták szárhegyiek vendégeiket, hogy kézről-kézre adták a kilincset a szomszédok egymásnál, hogy ők is meginvitálják egy baráti vacsorára az anyaországiakat. Ebben a változásokkal, sokszor félelmekkel és reményekkel teli időszakban született meg egy olyan barátság, ami örökre összeköti a két település lakóit, gondolkodását, jövőjét. (György-Dávid Nikoletta, képviselő)